البته «برق در حوزه صنعت »کارکردها و مباحثی متفاوت دارد. مصرف برق در این عرصه  چندان تناسبی با بخش خانگی ندارد . نخستین تفاوت آنجا است که  استفاده منطقی و هدفمند از یک حامل انرژی در صنعت  – حتی اگر میزان مصرف بالا باشد- غالبا ارزش افزوده بیشتردر پی  دارد.
بر اساس آمار رسمی وزارت نیرو، در حال حاضر بخش صنعت برای برق مصرفی 75 درصد، و  کشاورزی 98 و هفت دهم درصد یارانه دریافت می­کنند. از این رو دولت در طراحی جدید خود  فرمول­ها و سناریوهای متفاوتی برای نظام  قیمت و توزیع  انرژی مصرفی در نظر گرفته تا هر مصرف کننده صنعتی  براساس ارزش افزوده تولیدی و شرایطی نظیر موقعیت آب و هوایی و . . . ، هزینه برق خود را بپردازد.
نخستین ره آورد قانون هدفمند کردن یارانه ها در عرصه آب و برق این بود که باب مطالعه جدید در زمینه سنجش نیازها و موارد مصرف انرژی برق را گشود و با پشتوانه همین  مطالعات کارشناسی اکنون  وزارت نیرو سناریوهای تعیین  مقدار مصرف برق و هزینه تمام شده  در صنایع گوناگون را تدوین کرده است.
نباید از نظر دورداشت که سوالات به ظاهر ساده اما مهمی در باره مصرف برق در اقتصاد ما بی پاسخ مانده بودند. سوالاتی نظیر این که ؛ صنایع فولاد یا کشاورزی ما با چه سهمی از انرژی برق می توانند به اهداف برنامه توسعه دست یابند و آیا برآورد دقیقی از قیمت تمام شده برق در کشور وجود دارد؟

این در حالی است که بسیاری از کشورهای همسایه سال ها پیش استراتژی توزیع و قیمت گذاری برای برق و حامل های انرژی را به انجام رسانده اند.طبق آخرین برآوردها  در حال حاضر قیمت هر کیلووات ساعت برق در ترکیه 120 تا 140 تومان و در بغداد 60 تا 70 تومان است. مثال عراق پاسخی روشن برای ادعای برخی افراد است که گفته اند« کشوری که گاز دارد نباید نگرانی نسبت به مصرف  برق ارزان داشته باشد». از میان دیگر کشورهای در حال توسعه می توان هندوستان را در نظر گرفت. قیمت هر کیلووات ساعت  برق در هندوستان 100 تا 120 تومان است. در این بین گفته می شود متوسط قیمت جهانی برق بین 80 تا 100 تومان است

در نظر داشته باشیم که بر اساس اصل  44 قانون اساسی ،20 درصد از نیروگاه های کشور دولتی باقی می مانند و 80 درصد باید به بخش خصوصی واگذار شود بر همین مبنا صنعت برق می بایست توان اداره مطلوب خود را بر اساس درآمدهای حاصله و هزینه های مورد نظر داشته باشد.استراتژی دولت همانطور که وزیر نیرو اعلام کرده این است که نظام قیمت گذاری برق، به گونه ای پیش خواهد رفت  که از یک طرف وزارت مذکور  ، منابع و نیازهای خود را تامین کند و از سوی دیگر روند مصرف بی رویه و از طرف دیگر نابرابری در توزیع این انرژی  اصلاح شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۹ساعت 16:42  توسط عباس امینی  |